Inkontinence po porodu: Víte, jak proti ní bojovat?

tehotenstvi_zahlavi 

Porod, přivedení vytouženého malého tvorečka na svět patří mezi nejkrásnější okamžiky v životě ženy. Ale i tato radostná událost s sebou často nese zdravotní problémy a stavy, ze kterých se žena musí často delší dobu zotavovat. Kromě klasických porodních poranění trápí řadu žen i obtíže, o kterých se příliš nemluví. Jedním z nich je i poporodní inkontinence neboli samovolný únik moči.  

 

Poporodní inkontinence

Inkontinence během života postihne zhruba třetinu z nás, po porodu se však týká až 85 % žen. Důvodem inkontinence po porodu, která se někdy objevuje již v těhotenství, zejména v jeho druhé polovině, jsou ochablé svaly pánevního dna. Těhotenství a následný porod představují právě pro tyto svaly extrémní zátěž, která způsobí ochabnutí svalů pánevního dna a problém s inkontinencí je na světě.

Rozvoj inkontinence po porodu je u každé ženy individuální. Některé ženy nepostihne vůbec, jiné jen na krátkou dobu a v průběhu šestinedělí vymizí a další pro změnu trápí dlouhodobě. V každém případě je třeba inkontinenci, a to i tu poporodní řešit a ne jen pasivně nevyčkávat, že sama odezní. Někdy totiž může skončit až operačním zákrokem, a to většinou v případech, kdy se jí ženě nedaří zbavit ani po 6 měsících po porodu. V této fázi se totiž už pravděpodobně bude jednat o výraznější poškození pánevního dna, které je potřeba řešit s odborníkem.

Jak na inkontinenci po poroduvlozka_1

Prvním krokem v boji s poporodní inkontinencí by pro každou ženu mělo být posilování svalů pánevního dna, které právě tyto problémy způsobují. Možné je začít již v porodnici – u přirozeného porodu například již druhý den a u porodu císařským řezem lze opatrně s posilováním svalů pánevního dna začít 5 den po porodu. 

Cílem je opět aktivovat svaly pánevního dna, obnovit jejich svalovou paměť a navrátit je do zdravého stavu a kondice. Nakonec, tipy, jak správně posilovat svaly pánevního dna, dostane většina žen v podobě brožurky či obrázků jednotlivých cviků již v porodnici. Cvičení navíc není nijak náročné a při jeho důslednosti a pravidelnosti vede k úspěchům a pokrokům, kdy dokonce dokáže zlepšit celkovou kvalitu života a později i sexuální život nebo pomoci při bolestivé menstruaci.

První pomoc při poporodní inkontinenci

Pokud patříme mezi ty, které inkontinence po porodu postihla je třeba myslet i na správné pomůcky v boji s tímto problémem. Ideální jsou speciální vložky s křidélky , ale i tenké vložky v podobě intimek. Většina z nich je dnes už prakticky neviditelná, dobře drží, je vhodná pro celodenní nošení nebo je vyrobena z přírodních materiálů, které nepůsobí jakékoli nepohodlí, účinně pohlcují vlhkost a dobře sedí.

Do doby, než se tak poporodní inkontinence zbavíme je ideální si pomoci speciální hygienickou výbavou, která nám nezpůsobí jakékoli stavy nepohodlí ani neubere na estetickém dojmu.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení